A+ A A-
10.12.2019

Uusia ihmisiä mukaan Jetinan hallitukseen!

Keski-Karjalan Jetina ry on pitänyt sääntömääräisen syyskokouksen. Kokouksessa valittiin yhdistykselle hallitus vuodelle 2020. Yhdistyksen uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Heikki Arpinen Kiteeltä (varajäsen Juha Forsblom Tohmajärveltä). Varapuheenjohtajana jatkaa Tarja Timonen Kiteeltä (varajäsen Olavi Kekkonen Kiteeltä).

Lisäksi vuoden 2020 hallituksen jäseniksi valittiin seuraavat henkilöt: Jarkko Makkonen Tohmajärveltä (varajäsen Hannu Putkuri Kiteeltä), Anne Laasonen Rääkkylästä (varajäsen Terhi Tervonen Kesälahdelta), Heikki Pirhonen Tohmajärveltä (varajäsen Martti Tahvanainen Värtsilästä), Jyrki Hirvonen Rääkkylästä (varajäsen Ilpo Jorasmaa Rääkkylästä), Veikko Ihanus Kesälahdelta (varajäsen Tapio Niskanen Kiteeltä), Mervi Venäläinen Tohmajärveltä (varajäsen Harri Pippuri Tohmajärveltä), Hanna Korf Kiteeltä (varajäsen Merja Mononen Tohmajärveltä), Vilho Mikkonen Tohmajärveltä (varajäsen Raita Joutsensaari Rääkkylästä).

Jetinan hallitus tekee Keski-Karjalan seudun Leader-hanketukiesitykset Pohjois-Karjalan ELY-keskukselle. Lisäksi hallitus ohjaa yhdistyksen toimintaa. Keski-Karjalan Jetinan hallitus on tehnyt kuluvan vuoden aikana yhteensä 29 myönteistä hanketukiesitystä Pohjois-Karjalan ELY-keskukselle, näistä yhdeksän on yrityksille kohdistuvaa rahoitusta. Lisäksi on rahoitettu yksi teemahankekokonaisuus.

Yhteensä Keski-Karjalan Jetina on myöntänyt tämän vuoden aikana Leader-rahoitusta 534 500 euroa.   Leader-rahoitus koostuu Euroopan unionin ja Suomen valtion rahoitusosuuksista. Lisäksi hankkeissa on mukana Keski-Karjalan kuntien osuutta sekä hakijoiden omaa, yksityistä rahoitusta ja osin talkootyötä. Hankehaku on jatkuva ja hakemuksia käsitellään kuukausittain Jetinan hallituksen kokouksissa.

Tapahtumia alueella

Keski-Karjalan
Jetina ry

Ajankohtaista

Ota yhteyttä!