Mäkikylät (Issakka, Maukkula ja Paavonvaara ), Rehvana, Marjovaara ja Haukivaara sijaitsevat noin 10–20 kilometrin päästä Ilomantsin Kirkonkylästä Joensuuhun päin. Kylät ovat nimensä veroisia kauniita vaarakyliä.
Alueen kylät ovat tunnettuja aktiivisesta kylätoiminnastaan. Maukkulan Mustikkamäellä pidetään paljon erilaisia kulttuuritapahtumia konserteista leireihin. Kyläläisten kokoontumispaikkana toimii myös Kauniinjärven rannalla saunamökki, Mäkitorppa ja muut rannat esimerkiksi Rehvanan Piitsi.
Kylillä harrastetaan monipuolisesti liikuntaa. Kesäisin pelataan lentopalloa ja talvisin alueelta löytyy hiihtoladut, sekä Maukkulan kylältä jääkaukalo. Alueella järjestetään myös pilkkikisoja ja muita tapahtumia sekä tehdään retkiä.
Kyläläiset toivoivat nuorisolle parempia tiloja kuin myös retkeilyreittien parantamista. Toiveena on myös ollut toimivan laajakaistan saaminen kylälle, josta Ilonet varmasti valaisee illan aikana lisää. Kylänverkkosivut haluttaisiin toteuttaa blogina, jotta tiedottaminen ja verkostoituminen helpottuisivat.
Kyläkierros saapuu Mustikkamäelle 11.3.2014. Kylien yhteisessä illassa katsotaan menneisyyttä ja kehitetään uusia ideoita. Tilaisuus alkaa klo 17:30.