Viikon kylä: Kivilahti

lokakuu 22, 2012

Kivilahti on pieni Ilomantsin kylä Koitereen rannalla, kauniissa vaaramaisemissa.

Kivilahden kylä sijaitsee Itä-Suomen läänissä, Pohjois-Karjalassa. Tältä Koitereen luoteiskolkan kylältä on Ilomantsin kirkonkylään matkaa noin 55 kilometriä, Joensuuhun matkaa kertyy reilut 70 ja Lieksaan 50 kilometriä. Naapurikyliä ovat mm. Tyrjänsaari ja Huhus. Kivilahti on yksi Koitereen kylistä. Koitere on yksi Suomen seitsemästä ihmeestä, oikea erämaajärvi. Ennen Koitere oli myös hyvä muikkujärvi, nykyään tärkein pyyntikala on kuha ja hauki.
 
Koitereesta puolet kuuluu Kivilahden kylän alueeseen ja kylän pohjoisosassa ovat laajat metsä-, erämaa- ja suoalueet; Patvinsuon kansallispuistosta n. 3000 ha kuuluu kylään. Ilomantsin korkeimmat laet löytyvät Kivilahdesta; Oinasvaara, Kortevaara ja Suuponvaara ylittävät 250 metriä.

Asukkaita Kivilahdessa on noin 60, suuri osa asukkaista on jo eläkeiässä. Kylän toiminta on kuitenkin aktiivista ja elävää, lukuisine tapahtumineen ja talkoineen. Kesäisin kylän asukasmäärä moninkertaistuu kesäasukkaiden, noin 200 kesäasukasta, saavuttua viettämään aikaa Kivilahteen.

Kivilahden asujamisto on savolaisperua ja eroaa siinä suhteessa Ilomantsin karjalaisperinteestä. Kylällä on luterilainen kirkko ja lauantain ehtookellot. Kivilahtelaiset käyttävät Uimaharjun palveluja. Tosin Ilomantsin kunta on aktiivisesti etsinyt uusia tapoja tuottaa palveluja syrjäkylille.

Kivilahti tarjoaa hyvät harrastusmahdollisuudet virkistävään vapaa-ajanviettoon: kalaisat vedet, marjaisat metsät ja vaihtelevat retkipolut takaavat muistorikkaat retket.

Nuorisoseurantalo eli ´kylätalo´ on Kivilahden seuratoiminnan sydän. Nykyaikaiset mukavuudet tarjoavat loistavat puitteet esim. kerhotoiminnalle, juhlien pitoon ja kunnon kohotukseen. Talosta löytyvät juhlasali, näyttämö, punttisali, tietotupa, keittiö ja kaksi wc:tä. Talolla on monenlaista toimintaa; seurat pitävät kokouksiaan, kansalaisopiston jumppapiirit kokoontuvat, kylän juhlat juhlitaan. Talolla käy myös vierailevia teattereita. Nuorisoseurantaloa vuokrataan myös yksityiskäyttöön, onhan se mahtava paikka järjestää esim. häät, syntymäpäivät, pikkujoulut...vain mielikuvitus on kattona.

Kivilahden uimaranta sijaitsee aivan kylän "keskustan" tuntumassa, Pajulahdentien varrella. Uimarannalta löytyvät laituri, kiikut, pukukopit ja grillikatos johon mahtuu isompikin porukka grillaamaan. Uimarantaa pidetään kunnossa talkoovoimin. Myös se ´kuuluisa´ Enskan saari löytyy Kivilahden uimarannalta. Kivilahden venerannalta löytyy venelaitureiden lisäksi mattolaituri. Rannassa on traileri-luiska sekä 16 venepaikkaa.

Historiasta nykypäivään

Kivilahdessa on luterilainen rajaseutukirkko, joka on rakennettu vuonna 1954. Kirkossa on 120 istumapaikkaa. Kirkon on suunnitellut arkkitehti Toivo Pelli. Alttarin krusifiksin on veistänyt Uuno Poikonen. Kirkon kello on luovutetun Karjalan Lavansaaren kirkon entinen kello. Kivilahden kirkossa on jumalanpalvelus noin kerran kuukaudessa. Ajankohdan voi tarkastaa Ilomantsin Ev.lut. seurakunnan sivuilta. Pappilaan mahtuu ruokailemaan ja kahvittelemaan n. 50 henkilöä. Pappilarakennusta vuokraa Ilomantsin Ev.lut. seurakunta.

Kivilahden hautausmaa on yksinkertaisuudessaan vaikuttava, koska se sijaitsee aivan Koitereen järven rannalla. Siinä on yksi pitkittäiskäytävä hautausmaan portilta ja paarihuoneelta läpi alueen. Haudat sijaitsevat hyvässä järjestyksessä käytävän molemmin puolin. Oikealla puolella ovat alueen puolivälin paikkeilla sankarihaudat. Niihin on haudattu jatkosodan aikana menehtyneet Kivilahden ja Tyrjän kylien yhteensä 29 sankarivainajaa. Kivilahden kyläläiset hankkivat aseveljien aloitteesta sankarihauta-alueelle punagraniittiset muistolaatat jokaiselle haudalle ja ison paaden sekä graniittiristin. Kivessä on teksti ISÄNMAAN PUOLESTA 1939 - 1944.

Sankarihaudalle tehdään edelleen kunniakäynnit seppeleenlaskuineen itsenäisyyspäivänä ja kaatuneiden muistopäivänä. Sankarihauta-alue hoidetaan seurakunnan työnä. Siihen istutetaan keväisin kukat ja jouluaattona pidettävän hartaustilaisuuden ajaksi sytytetään kynttilät. Muita hautoja hoitavat kunkin vainajan omaiset, mutta muuten hautausmaa on luonnontilaista kangasmaastoa puolukan- ja mustikanvarpuineen. Hautausmaalla on muistoristi, jonka vierelle voi sytyttää kynttilän muualle haudatun vainajan muistoksi.

Tutustu Kivilahden kylään: http://www.kivilahti.ilomantsinkylat.net/


Kuuntele ja katso Kivilahdesta:

- Kuuntele Pasi Kauniston Koitereen Helmi:  http://www.youtube.com/watch?v=Sso7PB4lDast

- Katso Satasaarinen Koitere:  http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/satasaarinen_koitere_15845.html#media=15850

Viikon kylää tehdään yhteistyössä YLE Pohjois-Karjalan kanssa.

http://yle.fi/alueet/pohjois-karjala/

maakaista-logo-musta.svg

Hae rahoitusta

Tarinat ja tapahtumat

Yhteystiedot