Kyläkierros 2014 10.2.2014

Paihola, ei hullumpi kylä

Paiholan wesiwestiwaaleilla valittiin kesällä 2013 vuoden kylähullu, pitkästä aikaa. Kyseessä on arvonimi joka annetaan ansioituneelle ja aktiiviselle kylätoimijalle. Paiholan wesiwestiwaaleilla valittiin kesällä 2013 vuoden kylähullu, pitkästä aikaa. Kyseessä on arvonimi joka annetaan ansioituneelle ja aktiiviselle kylätoimijalle. Vesikiertue

Paiholan kylä sijaitsee Pohjois-Karjalassa Kontiolahden kunnassa. Kylän halki virtaa Pielisjoki. Kylällä on noin 600 asukasta.
Kylä on muuttunut viimeisten vuosikymmenten aikana maatalousvaltaisesta kyläyhteisöstä luonnonläheiseksi asuinalueeksi. Kylällä on omakotitalojen lisäksi muutama kerros- ja rivitalo.

Pielisjoki liittyy läheisesti kyläläisten elämään. Se antaa mahdollisuuden veneilyyn, retkeilyyn ja kalastukseen. Paiholan perinteisiin on jo pitkään kuuluneet uistelu- ja tuulastuskilpailut, joissa parhaimmillaan on ollut kolmisenkymmentä venekuntaa. Kalastus on monen kyläläisen kesäinen ja talvinen ajanviete.

Kylällä toimii n. 50-paikkainen koulu ja päiväkoti. Oman ilmeensä kylälle tuo myös psykiatrinen sairaala joka tosin on muuttamassa Tikkamäelle n. v.2015.Vastaanottokeskus lähti kylältä tämän vuoden kesäkuussa, ainoastaan Perheryhmäkoti Lukkarila toimii tällä hetkellä.

Paavo-kierroksella päivitetään Paiholan kyläsuunnitelmaa joka on vuodelta 2006, sekä kylän kehittämiskatsausta joka tehtiin Laiffia landella-kyläkierroksen yhteydessä vuonna 2010. Tuolloin asukkaita huoletti sairaalan ja kaupan sulkeutuminen sekä esimerkiksi puutteelliset kokoontumistilat nuorille. Kylän kasvuun kuitenkin uskottiin ja toivottiin kunnalta tormistautumista tonttikauppaan. Vesistöt ja Pielisjoki nähtiin hyvänä mahdollisuutena kylälle.  Paavo-kierroksella 20.2. katsotaan mitkä suunnitelmat ovat toteutuneet ja mitkä kaipaavat päivittämistä.

Lataa tästä 20.2. illan tuotokset:http://www.msl-ita.fi/paavo/kontiolahti/paihola/

Menneitä suunnitelmia:

Kyläsuunnitelma vuodelta 2006:

http://www.msl.fi/aluetoiminta/muuttiedostot/paihola_kylasuunnitelma.pdf

Kylätoiminnan pohdintaa vuodelta 2010, Laiffia landella kyläkierrokselta:

http://www.msl.fi/index.php?pid=133&;cid=47

Lisätietoa

  • Kylät: Paihola
  • Arvio asutuksesta: 600 asukasta
  • Paikkakunta: Kontiolahti
  • Lähin järvi: Pielisjoki
  • Kylät tunnetaan: kauniit maisemat, joki, psykiatrinen sairaala. Hauska kyläslogan: Paihola- ei hullumpi kylä.
  • Kylille tärkeää: Paiholan helmi, entinen kyläkauppa on nykyisin kokoontumistila. Pielisjoki. Joen rannalla kota ja liikuntakenttä
  • Verkkosivut:

    www.paihola.net

  • Facebook-sivut:

    Paihola-ryhmä

Kaisa Kervinen

Maaseudun sivistysliitto Itä-Suomi

yhteisökehittäjä

maakaista-logo-musta.svg

Hae rahoitusta

Tarinat ja tapahtumat

Yhteystiedot