×

Varoitus

JUser: :_load: Käyttäjää ei pystytty lataamaan tunnuksella: 106
Kyläkierros 2014 7.3.2014

Mutalahden ja Patrikan kylissä yhteistyö sujuu

Mutalahden ja Patrikan kylissä yhteistyö sujuu Mari Voutilainen

Mutalahden ja Patrikan kylillä on aktiiviset kylätoimijat ja molemmilta kyliltä löytyy omat kylätoimikunnat. Toimikunnat järjestävät monipuolista toimintaa yhteistyössä ja itsenäisesti. Kylillä on järjestetty yhteisiä pikkujouluja, teatteriretkiä ja kylätilaisuuksia. Hartaushetket ja ekumeeniset illat keräävät parhaillaan 70 henkisen yleisön. Näihin tilaisuuksiin osallistuu myös entisiä kyläläisiä.

 

Mutalahden kylällä sijaitseva kylätalo toimii monipuolisena kokouspaikkana ja sitä on vuokrattu myös koulutuspaikaksi. Kylätaloa on kunnostettu talkoo- ja hankevoimin. Talolla toimii erilaisia piirejä kuten liikuntapiiri, posliinipiiri ja verkon/rysäntekopiiri. Kyläläiset toteuttivat myös hankkeen, jossa muutettiin lämmitysjärjestelmä maalämmöksi.

Kylillä järjestetään paljon talkoita joilla hoidetaan, sekä ylläpidetään mm. uimarannoille johtavia teitä. Kyläläiset toivoivat saavansa mökkiläiset kylätoimintaan aktiivisemmin mukaan. Aiempina vuosina on kunnostettu uimarantoja, uimakoppeja ja grillejä. Talvella on ylläpidetty hiihtolatuja ja lumikenkäreittejä.

Tunnetuin tapahtuma kylillä on Neitsyt Marian praasniekka, joka tuo kylään paljon väkeä.

Kyläkierros saapuu Mutalahden kylätalolle 12.3.2014. Kylien yhteisessä illassa katsotaan menneisyyttä ja kehitetään uusia ideoita. Kahvitukset alkaa klo 17:30.

 

Lisätietoa

  • Kylät: Mutalahti, Patrikka
  • Arvio asutuksesta: noin 100
  • Paikkakunta: Ilomantsi
  • Lähin järvi: Melaselänjärvi, Umpijärvi
  • Kylät tunnetaan: Jumalanäidin kappeli, yhteishenki, monipuolinen kylätoiminta, Neitsyt Marian praasniekka,
  • Kylille tärkeää: Mutalahden kylätalo, pokrova, tiistaiseura,

maakaista-logo-musta.svg

Hae rahoitusta

Tarinat ja tapahtumat

Yhteystiedot